Info

Rozšiřujeme náš tým

Hrad a zámek Frýdlant

Frýdlant patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách, který  v sobě spojuje dva architektonické útvary: středověký hrad a renesanční zámek.

Historie Hradu a zámku Frýdlant

Hrad byl vybudován kolem poloviny 13. století. V roce 1278 získali panství Bibrštejnové, kteří se významně podíleli na vybudování mohutného hradního paláce. V letech 1558–1621 patřil Frýdlant rodu Redernů. Ti pokračovali ve zvelebování frýdlantského panství. Byli to zdatní hospodáři a válečníci, ale také podporovatelé stavebních prací a umění. Jejich dílem je výstavba nového renesančního zámku a kaple.

Mezi lety 1622 až 1634 patřil Frýdlant Albrechtu z Valdštejna. Koupil jej za 150 000 zlatých a postupně zde vybudoval obrovskou hospodářskou doménu. Jeho statky zaznamenaly v době 30leté války obrovský rozmach, protože zásobovaly jeho armádu.

Po Albrechtově zavraždění v roce 1634 přicházejí do Frýdlantu Gallasové, od roku 1757 Clam-Gallasové, významná šlechta pohybující se v diplomatických a vojenských službách u císařského dvora. Ti zde pobývali do roku 1945, pak přešel Frýdlant do majetku státu.

Původní podoba gotického hradu se do dnešních dnů nedochovala ve své celistvosti. Dnes vidíme hrad jako mohutnou dvoupatrovou stavbu kolem malého nepravidelného nádvoří, kterému dominuje velká válcová věž, bergfrit.

Hrad se postupně rozšiřoval a během 16. století zaznamenal 2 renesanční úpravy.  Kaple a renesanční zámek byly postaveny na přelomu 16. a 17. století Markem Spazziem di Lancio. V 60. letech 19. století došlo k posledním větším stavebním pracem, a to na přestavbě kastelánského křídla.

V roce 1801 Clam-Gallasové zpřístupnili pro veřejnost část hradu s instalovanými sbírkami. Současná expozice v sobě zahrnuje toto nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě, kapli s cenným mobiliářem a dvě zámecká křídla. Mezi nejzajimavější exponáty patří jediný autentický portrét Albrechta z Valdštejna od místního malíře Kristiana Kaulfersche, obrazová galerie Gallasů a Clam-Gallasů, zbrojnice nebo vrchnostenská kancelář. Dámské, pánské a reprezentační místnosti na zámku představují styl bydlení šlechty v 19. století. Zcela mimořádná je také zámecká kuchyň, bohatě vybavená a do dnešní doby také funkční. Návštěvník si může prohlédnout i dámskou koupelnu nebo dětský pokoj.

Přírodní park obklopující památkový  areál byl vybudován v průběhu 19. století.

Webové stránky zámku

Antonie Hotel nabízí luxusní ubytování pro všechny návštěvníky Hradu a zámku Frýdlant

Navštivte nový designový Antonie Hotel a Hrad a zámek Frýdlant budete mít jako na dlani. Z pokojů či hotelových teras budete mít výhled na celé město. Jsme hotel s individuálním přístupem ke každému klientovi, a proto u nás máte možnost zakoupit si vstupenky předem.

Využít můžete také pobytové balíčky, které jsme pro vás v letošním roce připravili. V případě, že prohlídka hradu a zámku není součástí pobytu, rádi vám vše zajistíme.

Zpříjemněte si tedy své ubytování a zamluvte si vstupenky na Hrad a zámek Frýdlant předem na hotelové recepci. Lístky vám předáme již při vašem příjezdu.

Výhody ubytování pro návštěvníky

  • Ubytování s výhledem na Hrad a zámek Frýdlant a Jizerské hory
  • 20 minut pěšky od hradu a zámku
  • Možnost rezervace lístků před pobytem a bez práce
  • Ideální zázemí při výletech po Jizerských horách a okolí
Skrýt/Zobrazit
Online rezervace

Nebo volejte +420 725 836 003