Info

Rozšiřujeme náš tým

Zastavení č. 1 – Hotel Antonie****/Řecký domov

Hotel Antonie****/ Řecký domov     Šibeniční vrch     Hřbitov     Rozhledna     Vodojem Strmá     Glückova Vila   Nemocnice Frýdlant     Vyhlídková alej     Státní hrad a zámek Frýdlant     Mechanický BETLÉM     Kostel Nalezení sv. kříže     Špitálek

Historie jižního svahu města Frýdlantu je spjata s budovou tzv. Řeckého domova a městského zahradnictví.

Secesní stavba budovy tzv. Řeckého domova zářila do širokého okolí svou fasádou z režného dvakrát páleného cihlového zdiva. Tato budova sloužila jedno století zejména jako ubytovací zařízení pro mládež a studenty, v 50. letech minulého století byla dočasným domovem skupiny řeckých emigrantů – odsud tzv. Řecký domov.

Roku 1902 založila hraběnka Marie Clam-Gallasová spolek Kinderschutz, jako instituci, která měla za svůj cíl poskytovat pomoc chudým dětem bez rozdílu náboženství.

U příležitosti 60. výročí vlády Františka Josefa I., se předsednictvo spolku rozhodlo vybudovat ve Frýdlantu okresní stacionář pro osiřelou a ochrany potřebnou mládež.

Začátkem června roku 1908 započala stavba a byla dokončena v roce 1909 frýdlantským stavitelem Rudolfem Hamplem (originál pamětní desky v novém objektu hotelu Antonie).

Náklady na stavbu činily 97 349 korun. Na stavbu přispěli dárci celkovou částkou 14 509 korun.

Činnost spolek Kinderschutz financoval veřejnými sbírkami. Pokladničky byly umístěny ve 12 hostincích ve Frýdlantu, Oldřichově v Hájích, Dětřichově, Větrově, Lázních Libverda, Hejnicích, Jindřichovicíh pod Smrkem, Dolní Oldříši, Bílém potoce a dalších.

Stacionář zahájil činnost 3. října 1909 a byl průchozím zařízením pro 40 až 50 dětí obou pohlaví, které zde nebyly umístěny nastálo, ale byly připravovány na přechod do rodinné výchovy, nebo do samostatného života.

Stacionář se také zaměřoval na přípravu pracovních sil pro průmyslové podniky, řemeslníky, zemědělce.

Koncem 90. let 20. století zde bylo zařízení pro výchovu mládeže a školní internát. Vzhledem k finanční náročnosti provozu toho objektu se jej město Frýdlant rozhodlo prodat. V roce 2007 je zakoupil nový majitel a začal budovat hotelový komplex Hotel Antonie.

Pro konečný rozsah celého projektu hotelu Antonie bylo třeba rozšířit celé území o městské zahradnictví, které tvořilo jižní část svahu pod Zelenou ulicí.

Od křížku pod dvěma vzrostlými lípami v areálu hotelu Antonie se okolo dětského hřiště vydejte na pěšinu přímočaře stoupající až na samotný Šibeniční vrch.

Skrýt/Zobrazit
Online rezervace

Nebo volejte +420 725 836 003