Info

Rozšiřujeme náš tým

Zastavení č. 10. – Mechanický BETLÉM Frýdlant

Hotel Antonie****/ Řecký domov     Šibeniční vrch     Hřbitov     Rozhledna     Vodojem Strmá     Glückova Vila   Nemocnice Frýdlant     Vyhlídková alej     Státní hrad a zámek Frýdlant     Mechanický BETLÉM     Kostel Nalezení sv. kříže     Špitálek

Celá betlémská scéna je zasazena do místní pahorkaté krajiny na pozadí Jizerských hor. Dozadu postavil autor, Gustav Simon (1873–1953), město s hradbami a bránou, kolem jsou roztroušeny jednotlivé stavby prosté i náročnější, některé hrázděné, typické pro Frýdlant a okolí. Architektonické prvky jsou z lepenky a dřeva. Mezi stavbami jsou jehličnaté stromy i palmy. Vpředu uprostřed je postaven prostý chlívek s papírovou svatou Rodinou, sv. Třemi králi a několika dalšími statickými figurami. Roztroušeny kolem středu vykonávají figurky všechny typické místní práce, hlavně práce se dřevem.

Mechanismus umožňující pohyby figur je umístěn pod betlémem a založen na principu hodinového stroje.

Tvůrce budoval svůj betlém 60 let, skoro do konce svého života. Vybudoval tak dílo úctyhodné pro radost sobě i ostatním divákům. Jeho betlém je dlouhý 4,15m, široký 2m. Obsahuje 130 pohyblivých figurek osob a zvířat a 50 figurek statických. Betlém zabírá polovinu bývalé obytné místnosti roubené chalupy, jedné z nejstarších ve Frýdlantu.

Od Betlému dojdete uličkami historického jádra na náměstí T. G. Masaryka, které překřížíte a půjdete do městského parku před kostelem Svatého Kříže.

Skrýt/Zobrazit
Online rezervace

Nebo volejte +420 725 836 003