Info

Rozšiřujeme náš tým

Zastavení č. 6 – Glückova vila

Hotel Antonie****/ Řecký domov     Šibeniční vrch     Hřbitov     Rozhledna     Vodojem Strmá     Glückova Vila   Nemocnice Frýdlant     Vyhlídková alej     Státní hrad a zámek Frýdlant     Mechanický BETLÉM     Kostel Nalezení sv. kříže     Špitálek

Vilu si nechal původně vystavět frýdlantský advokát židovského původu JUDr. Samuel Glück. Budova byla postavena v letech 1909–1910 frýdlantským stavitelem Rudolfem Hamplem (1867–1935) – taky stavitel Řeckého domova.

Třípodlažní podsklepenou vilu obdélného půdorysu Hampel začlenil do zahrady s bazénem. Jednotně koncipovaný pozdně secesní areál vily, vymezený dobovým oplocením s bránou, byl ve 30. letech 20. století doplněn o drobnou stavbu garáže. Funkční rozdílnost se podařilo oddělit díky samostatným vstupům na bocích průčelí. Dosud se zachovaly pozůstatky původního konceptu osázení zelení, kamenný bazén a garáž.

Vila sloužila nejen jako rodinné sídlo, ale byla i místem zavedené advokátní praxe.

Glückově rodině byl dům zabaven ve prospěch Velkoněmecké říše r. 1942. Po válce byla vila využívána jako jesle, Dům dětí a pionýrů. V letech 2005–06 proběhla rekonstrukce objektu. Budova je v současnosti využívána jako Dům dětí a mládeže.

Objekt je památkou zapsanou v rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek ČR.

Od Glückovy vily se vydejte po ulici Lužická k nemocnici.

Skrýt/Zobrazit
Online rezervace

Nebo volejte +420 725 836 003