Info

Rozšiřujeme náš tým

Zastevení č. 5 – Vodojem Strmá

Hotel Antonie****/ Řecký domov     Šibeniční vrch     Hřbitov     Rozhledna     Vodojem Strmá     Glückova Vila   Nemocnice Frýdlant     Vyhlídková alej     Státní hrad a zámek Frýdlant     Mechanický BETLÉM     Kostel Nalezení sv. kříže     Špitálek

Vodojem je vodárenský objekt pro akumulaci vody. Účelem vodojemu je vyrovnat rozdíly mezi přítoky z vodního zdroje a odběry spotřebitelů, zajistit potřebný tlak na vodovodní síti a zabezpečit dostatečnou rezervu vody. Vodojem Frýdlant – nízké pásmo je nejstarší dochovanou a funkční vodárenskou stavbou na území nejen města Frýdlant, ale pravděpodobně i v celém Frýdlantském výběžku. Vodojem, který pojme ve dvou komorách až 300 m3 pitné vody tj. 300 000 litrů vody, byl postaven na začátku roku 1913 v rámci výstavby prvního frýdlantského vodovodu. Stavbu vodovodu zajišťovala tehdejší městská rada pod vedením starosty pana H. Kaulierschera.

Stejně jako většina podobných staveb na Frýdlantsku patří dnes vodojem Frýdlantské vodárenské společnosti, a. s., která zajišťuje dodávky pitné vody a likvidaci odpadních vod pro většinu obyvatel Frýdlantského výběžku.

Vodojem Frýdlant – nízké pásmo prošel kompletní rekonstrukcí v roce 2006. Zdrojem surové vody je říčka Řasnice a několik hlubokých vrtů, jež se nacházejí kousek za městem směrem na Krásný Les. U vodojemu začíná 6,8 km dlouhá naučná stezka „Putování za vodou,“ která provádí své návštěvníky i po dalších podobných stavbách v okolí Frýdlantu a seznamuje je s různými „tajemstvími“ vody.

Pokračujte po prudce klesající asfaltové cestě, kochejte se výhledy na frýdlantské údolí a dominanty, stejně jako Jizerské hory. Stále rovně budete pokračovat i po překřížení železniční tratě, kdy po pravé ruce se vám otevře moderní sportoviště, tzv. skatepark. Dále po levé ruce minete památný strom vedle další vodárenské stavby a v průčelí ulice vás již z dálky oslovuje Glückova vila.

Skrýt/Zobrazit
Online rezervace

Nebo volejte +420 725 836 003