FrýdlantskoPřímo od hotelu, 10 km okruh

Stezka Frýdlantem

Naučná stezka vycházející přímo od hotelu a končící opět na Antonii. 10 km okruh vás provede tím nejzajímavějším, co můžete ve Frýdlantě poznat. Čeká na vás 12 zastávek s tabulemi, kde si přečtete zajímavosti z okolí. Poznáte tak místní Šibeniční vrch, rozhlednu, Glückovu vilu a mnohé další. Mapu trasy vám rádi připravíme na recepci hotelu. Stezka je vhodná i pro kočárky.

1,5 km, 30 minut chůze

Frýdlantská rozhledna

Ve výšce 399 metrů n. m. stojí nad městem Frýdlant 21 metrů vysoká rozhledna. Ta nahradila starou dřevěnou věž otevřenou 6. června 1890 a pro zchátralost uzavřenou a strženou v roce 1906. Viditelnost z věže je nyní poněkud menší, ale přesto stojí za to vystoupit po 100 žulových schodech do podlažního plata. Výhledu dominuje Frýdlantský zámek, tyčící se na kopci na opačném konci města a severní svahy Jizerských hor.

1,5 km, 20 minut chůze

Frýdlantská radnice

Dominantou Frýdlantu je neorenesanční radnice, která byla vybudována v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci. Každou celou hodinu spustí zvonkohra z radniční věže nějakou melodii. Od vážné hudby až po dechovku. V čase adventu to jsou samé koledy.

1,5 km, 20 minut chůze

Frýdlantský betlém

Pohyblivý betlém, umístěný v podstávkovém domku, s mimořádně dochovanou původní mechanikou, vyrobenou samotným tvůrcem. Autor Gustav Simon jej tvořil 60 let. Na plochu o rozměrech 4×2 metry umístil 130 pohyblivých a 50 statických figur. Celý objekt byl zrekonstruován, betlém prošel rukama restaurátorů v Třebechovicích pod Orebem.

2 km, 30 minut chůze

Zámek Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant je nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě a patří k nejrozsáhlejším komplexům severních Čech. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny. Historicky cenné jsou i domy před hradem.
2 km, 35 minut chůze

Frýdlantský pivovar

Zámecký pivovar Frýdlant od roku 2013 navazuje na sedm set let starou tradici vaření piva ve Frýdlantu, která byla uměle přerušena roku 1949. Za tuto dobu pivovar získal přes 20 ocenění na českých i mezinárodních degustačních soutěžích. V sortimentu pivovaru je přes 10 pivních stylů a více jak 30 různých piv.

13 km, 20 minut autem

Klášter Hejnice

Františkánský klášter v Hejnicích je barokní klášterní komplex s bazilikou Navštívení Panny Marie v obci Hejnice. V roce 2018 byl prohlášen národní kulturní památkou České republiky. Prostory Kláštera se nachází v budově bývalého františkánského kláštera z roku 1696. Celý tento objekt prošel rekonstrukcí se zaměřením na bezbariérový přístup.

15 km, 25 minut autem

Jizerskohorské technické muzeum

Expozice Jizerskohorského technického muzea se nacházejí v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny. V rámci prohlídky můžete navštívit kromě expozice leteckých motorů, také expozici energetiky, textilní výroby a šicích strojů.

21 km, 30 minut autem

Smědava

Horská chata Smědava (německy Wittighaus) leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice (následně Soušské silnice), která překonává hřeben Jizerských hor mezi Hejnicemi a osadou Souš u Soušské přehrady. Chata leží zhruba mezi vrcholy Jizera (1 122 m) a Plochým vrchem (939 m) v blízkosti Černých jezírek a rašelinišť Jizery.Smědava


15 km, 20 minut autem

Singltrek

Singltrek pod Smrkem je ráj pro milovníky stezek. Jedná se o největší a nejpopulárnější síť stezek pro MTB v České Republice. Singltrek pod Smrkem leží ve Frýdlantském výběžku v krásném přírodním prostředí severních svahů majestátní hory Smrk. Stezky se rozkládají mezi Novým Městem pod Smrkem a Lázněmi Libverda, a také na Jindřichovickém hřebeni. Část stezek je umístěna v Polsku.

8 km, 11 minut autem a 10 minut chůze

Rozhledna Heřmanice

Rozhledna je vysoká 25 m, má kruhový půdorys o průměru 5 m. Celá stavba je zhotovena z modřínového dřeva. Na vyhlídku vedou dvě schodiště, počet schodů je 99 v jednom směru a 90 ve směru druhém. Rozhledna je celoročně volně přístupná. K rozhledně se můžete vydat nejen pěšky, ale i na kole nebo autem.

16 km, 22 minut autem

Žijící skanzen

Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí, zejména v 18. a 19. století. V centru všeho dění stojí krásný a postupně opravovaný podstávkový dům, starý asi 300 let. V něm bydlí stálí obyvatelé skanzenu a v jeho hospodářské části je umístěno muzeum.

30 km, 30 minut autem

Berzdorfer See (DE)

Rekultivační jezero vzniklé zatopením bývalého hnědouhelného dolu. Leží na východě Německa, ve spolkové zemi Sasko, ve východní části zemského okresu Zhořelec, jižně od města Zhořelce (Görlitz). Můžete se zde nejen koupat na krásné písečné pláži Blaue Lagoon, ale také zde jezdit na kole či in-linech.

30 km, 35 minut autem

Görlitz (DE)

Görlitz, česky Zhořelec, je nejvýchodnějším městem Německa na státní hranici s Polskem. Německý Görlitz tvoří historická část Zhořelce; někdejší východní předměstí, které odděluje řeka Lužická Nisa, představuje dnes samostatné polské město Zgorzelec. Město je zakládajícím členem Euroregionu Nisa.

35 km, 30 minut autem

Klášter Marienthal (DE)

Klášter Marienthal leží v Horní Lužici mezi Žitavou a Zhořelcem. Jedná se o nejstarší nepřetržitě existující konvent cisterciaček na německé půdě. V klášteře vznikl ženský řád, který žil a žije podle řádu sv. Benedikta. V dnešní době žije v klášteře 15 sester s abatyší, jež jsou stále věrny svému řádu.